Chcesz coś zmienić w swoim mieście? – Nie czekaj aż ktoś zrobi to za Ciebie!
Każdy z nas ma tendencję do schodzenia w rozmowach na tematy polityczne – jak bardzo lubimy obwiniać za wszystko, wszystkich dookoła tylko nie siebie. A najłatwiejszym celem są zawsze politycy. Nie chcemy teraz bronić poszczególnych ich działań, ale raczej zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę każdy problem w otaczającym nas świecie można sprowadzić do błędnej decyzji polityków. Ale czy faktycznie tak jest, że to oni są za wszystko odpowiedzialni?
Zgodnie z podziałem działalności społeczno-gospodarczej państwa wyróżniamy jej 3 sektory: administracyjny (instytucje państwowe), przedsiębiorstw oraz tzw. trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe i wszelkie ruchy społeczne.
Koncepcja tego podziału zakłada, że trzeci i drugi sektor naturalnie uzupełniają swoimi działaniami te obszary, w których administratorzy państwa nie są w stanie skutecznie działać. Nie ma żadnego umownego podziału, które z danych obszarów państwa są w obowiązkach polityków lub firm, a które w ramach ruchów społecznych obywateli (warto tutaj podkreślić, że trzeci sektor to nie etatowi pracownicy czy stali wolontariusze, ale przede wszystkim obywatele, którzy aktywnie działają na rzecz ważnej dla nich sprawy czy inicjatywy).
Brak tego sztywnego podziału obowiązków pokazuje nam, że na obywatelach państwa ciąży taka sama odpowiedzialność za jego kształt jak na politykach czy przedsiębiorcach. Przykładowo: nie jest przez nikogo ustalone, że za organizację Dni Miasta musi odpowiadać jego Urząd – nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby zostały one zorganizowane przez mieszkańców w porozumieniu z lokalnymi przedsiębiorstwami. Odpowiedzialność za organizowane inicjatywy i przedsięwzięcia jest zawsze kwestią dialogu pomiędzy wszystkimi trzema sektorami. Za ten dialog w tym samym stopniu odpowiadają wszyscy: mieszkańcy, administratorzy i przedsiębiorcy.
Aby jednak do tego dialogu mogło dojść potrzebny jest aktywnie działające społeczeństwo, posiadające swoich reprezentantów, zrzeszonych w ramach fundacji i stowarzyszeń, które reprezentują głoś poszczególnych ruchów i grup społecznych. Ułatwia to organizację poszczególnych inicjatyw, zrzeszanie się osób w dane grupy zainteresowań oraz przyspiesza działanie na rzecz konkretnego, potrzebnego społecznie celu.
Najbardziej optymalną formą działania obywateli państwa jest społeczeństwo obywatelskie, czyli takie, które potrafi funkcjonować niezależnie od instytucji państwowych. Takie społeczeństwo jest w stanie organizować się i osiągać wyznaczone cele samodzielnie, poprzez swoją aktywność i działania. Powinno to wynikać z wysokiego poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro, należące do całego narodu.
Dzięki Projektowi Geko chcemy pomóc wspierać inicjatywy mieszkańców miasta i pokazać, że chcieć to móc!
Wiemy, że wystarczy dobry pomysł i chęć do działania, aby zmienić nasze otoczenie na lepsze i zorganizować, to czego uważamy, że brakuje w naszym mieście.
Z chęcią podzielimy się naszymi doświadczeniami i umiejętnościami, zdobytymi dzięki organizowaniu tego rodzaju inicjatyw na rzecz lokalnych społeczności. Wierzymy, że dzięki temu będzie nas więcej i razem stworzymy w Opolu aktywne społeczeństwo obywatelskie.
Niech Opole stanie się idealnym miastem do życia.
A zaczniemy od treningu na małych projektach, które zrealizujecie dzięki własnej inicjatywie i wsparciu Geko.
“Dream big, start small, act now!”