GEKO-PRO - zrealizowane projekty

Opolskie Centrum Wolontariatu “Iskra”

Iskra – Opolskie Centrum Wolontariatu to platforma do spotkań i wspólnych działań dla organizacji pozarządowych, wolontariuszy, ale i tych, którzy chcą się zaangażować, ale jeszcze nie wiedzą, jak. Każdy może zapisać się na wybrany przez siebie wolontariat. Centrum zaprasza również organizacje, które mogą zaoferować ciekawe działania dla opolskich wolontariuszy. Oferuje wsparcie merytoryczne, szkolenia, kursy i doradztwo.

Więcej informacji na stronie projektu: http://iskra.opole.pl

OCW “Iskra” współprowadzimy od 2019 r., ale to nie wszystko. Od 2019 r. organizujemy także Festiwal Wolontariatu “Impuls”, a w jego ramach “Otwarte Wolontariaty”. Jest to sprawdzona forma od pierwszej edycji, która świetnie działa co roku. Tworzymy możliwość zgłoszenia się jako wolontariusze do wybranych organizacji – właśnie w czasie trwania Festiwalu. Po to, żeby każdy mógł sprawdzić, czy takie działania są właśnie dla niego i czy się w tym dobrze czuje. Jednocześnie dajemy możliwość organizacjom zachęcić kolejne osoby do działania w ich szeregach. Liczymy na to, że taki początek, zapoznanie się – będą właśnie Impulsem do podjęcia dłuższej współpracy.


Festiwal to także kilka dni warsztatów, debat, szkoleń i spotkań – wszystko, rzecz jasna, na temat wolontariatu. Krótko mówiąc, nasz Festiwal ma z jednej strony zachęcić mieszkańców Opola do angażowania się w wolontariat, a z drugiej – wspierać i wzmacniać w pracy obecnych wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu.


Oprócz tego współtworzymy partnerstwo Iskra – Opolski Wolontariat.

W trakcie trwania pandemii covid-19, opolskie organizacje i instytucje zjednoczyły siły, aby razem wzmacniać wolontariat w Opolu i aktywnie go promować. Iskra – Opolski Wolontariat to partnerstwo, które jednoczy w sobie dotychczasowe Centra Wolontariatu, a także projekty i działania na rzecz jego promowania pomiędzy różnymi organizacjami.

Podstawowym działaniem Iskry jest współpraca na rzecz wolontariatu wspierającego i reagującego na bieżące potrzeby. Organizacje wspólnie promują bieżące wolontariaty, jakie się pojawiają, a także razem świadczą pośrednictwo pomiędzy wolontariuszami.

Iskra Opolski Wolontariat współtworzony jest przez:

Centrum Dialogu Obywatelskiego – Wydział Urzędu Miasta Opola;

Centrum Informacyjno – Edukacyjne “Senior w Opolu” MOPR;

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Fundację INTRA i Fundację “W rozwoju – Partnerzy Programu Korpus Solidarności  – program Narodowego Instytutu Wolności;

Chorągiew Opolską ZHP prowadzącą Opolską Służbę Harcerską;

Fundację Geko im. Moniki Mnich, prowadzące Miejskie Centrum Wolontariatu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *